Jsou fotografie, které zná většina z nás, ale málokdo ví souvislosti toho, co nebo kdo na fotografii je. Jednou z takových scén je fotgrafie davu zdravícího zdviženou pravicí Adolfa Hitlera během stranického sjezdu Nacistické strany v loděnici Blohm & Voss v Hamburku. Uprostřed davu je však muž, který narušuje tento dav. Je 13. června roku 1936 a jistý August Landmesser právě odmítl hajlovat s osatními.

August Landmesser v roce 1935

Hitlerův nechvalně známý pozdrav „sieg heil“ (v překladu „Sláva vítězství“) byl přijat nacistickou stranou v třicátých letech jako symbol loajality Vůdci, jeho straně a národu, a od té doby byl povinný i pro všechny německé občany.

August Landmesser (*1910), dělník v loděnicích, je asi jediný Němec, který na sněmu roku 1936 odmítl vztyčit pravici v Hitlerově přítomnosti, býval dříve oddaným nacistou. K NSDAP se připojil roku 1931 a začal si budovat své postavení, které se později mělo stát jedinou legální politickou příslušností v zemi.

O dva roky později se však stalo něco, co Landmesserův postup zastavilo. Bláznivě se zamiloval do židovky jménem Irma Eckler a v roce 1935 ji požádal o ruku. Nedlouho poté, co bylo jeho zasnoubení s ženou židovského původu odhaleno, byl Landmesser vyloučen ze strany.

August s Irmou se rozhodli podat svou žádost o sňatek v Hamburku, ale jejich svazek byl zamítnut kvůli nově přijatým Norimberským zákonům. I přesto se páru v říjnu roku 1935 narodila jejich první dcera Ingrid.

A zde se na časové linii dostáváme právě k datu 13. června 1936. Během křtu lodě Horst Wesselwiki, se Landmesser odhodlal ke svému symbolickému gestu. Během chvíle, kdy celý dav zdravil Vůdce, on jen stál se zkříženýma rukama. Vlastně se nic převratného nestalo, ale A.L. musel vzít pro toto ohromnou odvahu. ... POKRAČOVÁNÍ ČLÁNKU